Ogrodnictwo

Produkty 7

na stronę
  1. Konewka Fresh Philippi
  2. Konewka (taupe) Limbo Blomus
  3. Konewka (biała) Limbo Blomus
  4. Konewka 1,5 l (matowa) Planto Blomus
  5. Konewka 1 l (matowa) Planto Blomus

Produkty 7

na stronę

Małe ABC ogrodnictwa. Jak zacząć?

Jeśli planujesz aranżację swojego podwórka, warto wiedzieć od czego zacząć. Ta praca powinna przede wszystkim dawać ci dużą satysfakcję. W końcu po to zakłada się ogród, aby obserwować jak rośnie i czerpać z tego powodu radość. W związku z tym, jak rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem, by nie okazała się utrapieniem? Oto kilka sprawdzonych porad. 

#1 Wydziel teren, który chcesz zasiać. Zanim zaczniesz inwestować w poszczególne rośliny, warto wiedzieć, w jakiej ilości będą ci potrzebne.

#2 Przygotuj działkę. Jeśli nie jest zbyt duża, wystarczy dokładnie ją przekopać, aby nieco spulchnić ziemię. Usuń również wszystkie chwasty, gdy będzie to konieczne. Jeżeli posiadasz sporą przestrzeń do zaaranżowania, najprościej będzie przeorać ją ciągnikiem na głębokość mniej więcej 15 cm.

#3 Jednym z ważniejszych elementów aranżacji ogrodu jest ukształtowanie terenu. W związku z tym, powinieneś zdecydować, czy chcesz na przykład wykopać oczko wodne.

#4 Kolejnym krokiem jest podłączenie instalacji elektrycznej. Zdecyduj, czy chcesz pracować przy instalacji niskonapięciowej, czy wysokonapięciowej. Od tego zależy, czy pracę możesz wykonać samodzielnie. Mimo wszystko, warto jednak mieć przy sobie fachowca lub osobę, która już zajmowała się takimi rzeczami. Samodzielne kopanie kabli gdy nie masz doświadczenia, nawet jeśli mają niskie napięcie, nie jest dobrym pomysłem.

#5 Teraz możesz zająć się aranżacją wszystkich elementów do ogrodu. Mowa przede wszystkim o nawierzchni, czyli kostce lub płytkach, po których będziesz się poruszał. W tym momencie możesz również postawić altanę, czy pergolę.

#6 Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie ziemi pod sadzonki. Większość roślin do optymalnego wzrostu potrzebuje gruntu o pH wahającym się między 6 a 7. Jak je zmierzyć? Do tego służą odpowiednie akcesoria ogrodowe, czyli w tym przypadku kwasomierz. Jeśli okaże się, że ziemia jest za kwaśna, powinieneś nawieźć ją kredą, a po kilku tygodniach pokryć kompostem. Po pewnym czasie powtórz badanie i jeśli pH gleby będzie na właściwym poziomie, przejdź do kolejnego punktu.

#7 Twoim ostatnim zadaniem będzie posadzenie roślin i założenie trawnika. Niezależnie od tego, czy wybierzesz zasianie, czy rozłożenie gotowej trawy z rolki, bardzo dobrym czasem na taką pracę jest początek wiosny. A jakie rośliny wybrać? Jeśli jesteś początkującym amatorem ogrodnictwa, postaw na takie, które będzie łatwo pielęgnować. Czy nie trzeba ich przesadzać co jakiś czas, intensywnie nawozić, przycinać oraz czy przetrwają zimę.

3 podstawowe elementy do ogrodu, które ułatwiają ci pracę

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, czy już jesteś wprawiony w tę pracę, warto wiedzieć, jakie akcesoria ogrodowe pomogą ci efektywnie wykonywać kolejne zadania. Co warto mieć w swoim przydomowym asortymencie?

#1 Kompostownik

Nie warto kupować takich rzeczy, które sam jesteś w stanie wytworzyć za pomocą odpowiedniego sprzętu. Kompostownik pozwala łatwo i szybko uzyskać potrzebny nawóz pod rośliny zielone, grządki warzywne czy owocowe.

#2 Konewka

Nadaje się przede wszystkim do precyzyjnego podlewania mniejszych roślin czy warzyw. Oprócz węża ogrodowego lub automatycznego systemu nawadniającego, warto zaopatrzyć się także w konewkę, która pozwoli na szybkie i łatwe nawodnienie danej rośliny.

#3 Akcesoria ogrodowe

Chodzi między innymi o grabie oraz rękawiczki z wytrzymałą powłoką, które pozwalają precyzyjnie wyrywać chwasty, czy łopatki do kopania o różnych wielkościach. Najczęściej te wszystkie elementy do ogrodu kupuje się w zestawach. Też możesz go kupić, zwłaszcza wówczas, gdy jesteś początkującym ogrodnikiem.