Kompostowniki ogrodowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Życie w zgodzie z naturą. O kompostownikach ogrodowych i nie tylko

Niezależnie od tego, czy zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, czy też nie, warto wiedzieć czym jest kompost oraz jak go wyprodukować.

Czym jest kompost?
To nawóz, który wytwarza się z odpadów roślinnych. Powstaje dzięki procesowi rozkładu, gdzie mikroorganizmy dzielą resztki nieużytków, zgromadzonych w jednym miejscu, na części pierwsze. To wszystko odbywa się w odpowiednim ekosystemie, który tworzony jest za pomocą pryzm lub kompostowników ogrodowych.
Warto wiedzieć, że kompost to najtańszy i najlepszy materiał do użyźniania gleby. Jest również przyjazny środowisku, a między innymi dzięki temu jest tak popularny.

Dwie metody samodzielnego pozyskiwania kompostu

Masz do wyboru poniższe metody:
• Kompost w pryzmie,
• Kompost produkowany przy pomocy kompostownika ogrodowego.
Produkowanie nawozu za pomocą pryzmy jest nieco tańsze, natomiast zabiera bardzo dużo czasu. Średnio należy liczyć około 1,5 roku. Ponadto, pryzma nie prezentuje się zbyt dobrze, a więc nie pasuje do ogrodu przydomowego, gdzie liczy się również estetyka. W związku z tym, na rynku możesz znaleźć wiele kompostowników ogrodowych, które są nie tylko ładnie wykonane, ale przede wszystkim utrzymują fermentujący kompost w jednolitej formie. Przy okazji zabezpieczają go przed mrozem oraz nadmiernym słońcem. Izolują materiał, dzięki czemu zapachy nie wychodzą poza obręb kompostownika. Warto zaznaczyć, że zastosowanie kompostownika ogrodowego może skrócić twoją pracę nad uzyskaniem nawozu nawet o 70%. 

Najczęstsze błędy, które popełniasz podczas kompostowania

Warto je poznać, a później się ich wystrzegać, aby praca nie poszła na marne.
• Dodawanie chorych, wyciętych roślin do kompostu
• Przyspieszanie rozkładu poprzez dodawanie wapnia do kompostownika ogrodowego. Przez to pozbawiasz tworzącego się materiału niezbędnych cząstek azotu.
• Budowanie kompostownika ogrodowego w zabetonowanych pomieszczeniach czy dołach. Ograniczasz w ten sposób swobodny dostęp cząsteczek tlenu do rozkładających się resztek.
• Układanie zbyt dużych warstw roślin, które przeznaczasz na kompost. Przez to również znacząco ograniczasz dostęp powietrza do rozkładającego się materiału.