Czajniki elektryczne i tradycyjne - porównanie cech

Czajnik jest jednym z elementów wyposażenia kuchni, bez którego trudno sobie ją wyobrazić. Możesz wybrać model tradycyjny lub elektryczny. Oba mają swoje wady i zalety, a to, na który się zdecydujesz zależy głównie od Twoich preferencji. Przygotowaliśmy krótki poradnik dla wszystkich, którzy wahają się pomiędzy wyborem czajnika elektrycznego a tradycyjnego. Porównaliśmy cechy obu typów.


czajniki tradycyjne i elektryczne porównanie


1. Szybkość gotowania wody

To, jak szybko czajnik zagotuje wodę na herbatę lub kawę jest jedną z głównych cech, na których zależy każdemu. Urządzenia elektryczne kilka razy szybciej doprowadzają wodę do wrzenia, ponieważ wyposażone są w mechanizm podgrzewający. Tradycyjne czajniki mają tylko (najczęściej) stalowe dno, które ogrzewają płomienie lub powierzchnia palnika. Szybkość gotowania wody zależy wtedy od mocy kuchenki lub wysokości płomienia gazowego.


2. Dźwięk podczas gotowania wody

Sygnał dźwiękowy informuje, że możesz już przygotowywać swój napój - jest więc bardzo praktyczny. Usłyszysz go z sąsiedniego pokoju i nie zapomnisz o tym, że woda się zagotowała. Tę cechę mają przeważnie czajniki tradycyjne, choć zdarza się, że niektóre modele urządzeń elektrycznych również informują dźwiękowo o wrzeniu wody.


3. Funkcja automatycznego wyłączania się

Gdy woda się zagotuje, urządzenie się wyłącza - tak działają czajniki na prąd. Funkcja ta zwiększa bezpieczeństwo użytkowania urządzenia, ponieważ zapobiega spaleniu czajnika po wygotowaniu wody. Dodatkowo, zmniejsza zużycie energii elektrycznej.


czajniki tradycyjne i elektryczne porównanie


4. Bezpieczeństwo użytkowania

Z poprzednią cechą wiąże się kolejna: czajniki elektryczne wyposażone są często w zabezpieczenia, takie jak blokada gotowania przy pustym urządzeniu. Nowoczesne modele na prąd nie włączą się także, gdy pokrywka jest niedomknięta lub wlejesz za dużo wody. Czajniki tradycyjne nie posiadają takich zabezpieczeń.


5. Zużycie energii

Oba modele podczas gotowania wody czerpią energię: prąd lub gaz. Więcej zużywają jej czajniki elektryczne, które mają dużą moc, ale za to gotują wodę w krótszym czasie. Bardziej energooszczędneczajniki tradycyjne, choć niektóre z nich posiadają grube dna (nawet 5 mm). Dzięki nim kumulują energię i szybciej gotują wodę.


6. Pojemność czajnika

Mogłoby się wydawać, że nie jest to aż tak ważna cecha. Jednak, jeśli przyjrzeć się objętościom czajników, zauważysz, że przeważnie więcej wody mieści się w tradycyjnych modelach. Mają one pojemność 2-3 l, podczas gdy ich elektryczne odpowiedniki wypełnisz 0,5-2 l wody. Pojemność jest ważna, gdy masz gości lub potrzebujesz większej ilości płynów np. podczas przygotowania przetworów.

 

czajniki tradycyjne i elektryczne porównanie


7. Wskaźnik wody

Aby gotowanie było energooszczędne, warto wlewać dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz. Odmierzanie płynu ułatwią wskaźniki - skale umieszczone na ściance czajnika. W modelach tradycyjnych nie da się tego zrobić precyzyjnie, natomiast prawie każde urządzenie elektryczne posiada wskaźnik wody. Może być on wyrażony w mililitrach albo filiżankach (ang. cup).


8. Automatycznie otwierana pokrywa

Zagotowana woda ma bardzo wysoką temperaturę - łatwo się nią poparzyć. Dlatego projektanci stosują różne elementy budowy czajników, które minimalizują to ryzyko. Jednym z nich jest automatycznie otwierana pokrywka, którą znajdziesz w urządzeniach AGD. Wystarczy nacisnąć i możesz bezpiecznie wylewać oraz wlewać wodę. Zdecydowana większość czajników tradycyjnych posiada podnoszoną ręcznie pokrywkę.


9. Filtr przeciw osadom

W wielu miejscach w Polsce woda jest twarda, czyli zawiera nierozpuszczalne sole, które widzisz w postaci osadu lub kamienia na wewnętrznych ściankach czajnika. Większość nowoczesnych modeli elektrycznych wyposażono w filtry z drobnymi oczkami (często wyjmowane), które zatrzymują większe płatki, dzięki czemu nie pływają one w napoju. Tradycyjne czajniki nie mają takiej ochrony.

 

czajniki tradycyjne i elektryczne porównanie


10. Dodatkowe funkcje

Część czajników elektrycznych wyposażona jest w dodatkowe funkcje, takie jak: podtrzymywanie temperatury, możliwość wyboru, do jakiej temperatury podgrzać wodę, zegar, który uruchamia urządzenie o konkretnej godzinie lub dodatkowy zaparzacz do herbaty. Najnowocześniejszymi sprzętami AGD możesz również sterować za pomocą dedykowanych aplikacji.
Praktycznymi rozwiązaniami stosowanymi w czajnikach elektrycznych są także możliwość zwinięcia kabla czy podświetlenie wnętrza.


11. Design

Ponieważ czajniki dekorują kuchnię, trudno nie wspomnieć o ich wyglądzie. Jest to punkt, w którym oba rodzaje remisują: piękne są zarówno czajniki elektryczne, jak i tradycyjne. Możesz wybrać model w stylu retro lub nowoczesnym i zdecydować się na srebrny, stalowy wariant albo dopasować urządzenie kolorystycznie do wystroju kuchni. Niektóre czajniki wyglądają bardzo klasycznie, ale bywają i takie, które przypominają… damską torebkę.

 

12. Cena

Zwykło się uważać, że urządzenia elektryczne są droższe i rzeczywiście najczęściej tak jest. Wyższa cena czajników nie wynika jednak głównie z dodatkowych funkcji, ale również z zastosowania wysokiej jakości materiałów np. opatentowanej stali nierdzewnej Cromargan lub wyjątkowo dopracowanego designu modelu.


Podsumowując, który rodzaj czajnika wybrać? Modele na prąd będą lepsze dla niecierpliwych i tych, którzy lubią udogodnienia np. opcję podtrzymywania temperatury.

Tradycyjne czajniki sprawdzą się w kuchniach osób, które m. in. preferują użytkowanie kuchenek i nie lubią zapominać o gotującej się wodzie.


czajniki tradycyjne i elektryczne porównanie

*

Spodobał Ci się ten artykuł? PRZECZYTAJ pozostałe.  

Zobacz MATERIAŁY DO POBRANIA.