Domowa spiżarnia

Jak zorganizować domową spiżarnię?

Po udanym letnim sezonie zbiorów warto zajrzeć do spiżarni. Te często pękają w szwach od świeżo zawekowanych słoików z ogórkami, dżemami i najróżniejszymi smakołykami. Osoby, które mają wydzielone osobne pomieszczenie do przechowywania przetworów mogą nazywać się szczęściarzami. Wszyscy pozostali muszą trochę pokombinować i przeznaczyć na spiżarnię szafkę w kuchni, schowku lub piwnicy. W takich sytuacjach odpowiednia organizacja jest szczególnie istotna. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które niezależnie od dostępnego metrażu, ułatwią organizację domowej spiżarni.
Co można przechowywać w spiżarni?

Spiżarnia to miejsce, w którym można trzymać wszelkie artykuły spożywcze, których nie potrzebujemy w danym momencie, ale posłużą do przygotowania posiłków w przyszłości. Mogą to być także produkty, które nie wymagają przechowywania w lodówce, a ze względu na ograniczoną ilość miejsca, nie mieszczą się w szafkach kuchennych. Spiżarnia to dobre miejsce do przechowywania:

• słoików z przetworami, 
• produktów sypkich (mąk, kasz, makaronów, ryżów, płatków, nasion roślin strączkowych),
• ziemniaków i niektórych warzyw np. korzeniowych (tj. marchwi, pietruszki, buraków), a także cebuli i czosnku,
• soli i innych przypraw,
• puszek z żywnością np. konserw, 
• suszonych owoców i orzechów,
• produktów gotowych np. paluszków i innych przekąsek, 
• butelek z alkoholem.

Schowane w spiżarni mają optymalne warunki do przechowywania – dłużej pozostaną przydatne do spożycia, a jednocześnie nie zalegają w kuchni – łatwiej utrzymać w niej porządek.

 

 

Urządzanie spiżarni

Spiżarnię najlepiej zaaranżować w pobliżu kuchni, aby znajdujące się w niej artykuły spożywcze były pod ręką. Optymalne warunki do przechowywania żywności to miejsce ciemne, suche i wentylowane. Idealnie, gdyby było zamykane na klucz, szczególnie, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Jeżeli urządzamy pomieszczenie od zera, warto wyłożyć je odpornymi na zabrudzenia płytkami – zarówno na podłodze, jak i ścianach, albo pomalować ściany łatwo zmywalną farbą. Niezbędne wyposażenie spiżarni to półki – im więcej, tym lepiej. Jednak, gdy masz dużo przestrzeni zadbaj o to, aby odległość między przeciwległymi półkami wynosiła nie mniej niż 1 metr, aby poruszanie się po spiżarni nie sprawiało trudności. Dobrze sprawdzą się półki z drewna, ale odpowiednio zaimpregnowanego, aby zapobiec działaniu wilgoci i rozwojowi pleśni.

W przypadku większego metrażu warto rozważyć umieszczenie w spiżarni dodatkowej chłodziarki lub zamrażarki. 


Łatwy dostęp do każdego z produktów

Układając produkty na półkach zwróć uwagę na ich późniejszą dostępność. Produkty, po które sięgasz najczęściej powinny być na łatwo dostępnej półce – na wysokości wzroku/w zasięgu ręki,  bez konieczności stawania na taborecie lub drabince. Bliżej podłogi umieść warzywa, a na najwyższej półce lekkie produkty, takie jak sezonowe przyprawy (np. do przetworów lub grzanego wina), z których korzystasz np. tylko w określonym czasie w ciągu roku. Aby zaoszczędzić miejsce na półkach skorzystaj z organizerów, które zapewnią łatwy dostęp do każdej puszki czy słoika.                                           


Wybór pojemników

Przetwory przygotowuje się w szklanych słoikach. Aby nie popsuły się podczas przechowywania, wybierz słoiki gwarantujące szczelność np. z gumową uszczelką. Szklane słoiki doskonale nadają się także do przechowywania mąki, kasz, płatków i innych produktów sypkich.

Dobrym wyborem będą także pojemniki z tworzywa sztucznego np. tritanu (lekkiego i bezpiecznego w kontakcie z żywnością). Przez transparentne ścianki łatwo skontrolujesz ilość i stan zapasów. Wszystkie słoiki i pojemniki powinny mieć pokrywki umożliwiające ich szczelne zamknięcie. Doskonałą alternatywą będą pojemniki próżniowe zapewniające dłuższą trwałość przechowywanych produktów. Warzywa umieść w otwartych koszykach zapewniając im cyrkulację powietrza, co zapobiega zaleganiu wilgoci i ich psuciu.

 

Oznakowanie

Umieszczenie etykiety na słoikach jest istotne przede wszystkim ze względów praktycznych – wiadomo co, kiedy i przez kogo zostało w nich zamknięte. Podpisywanie słoików jest również konieczne, gdy rozdajemy przetwory jako upominki. Etykieta pomoże obdarowanej osobie zorientować się, co jest w środku oraz kiedy słoiczek został zrobiony – czyli do kiedy powinien zostać spożyty.

Poza aspektami praktycznymi, o wiele przyjemniej jest otwierać konfiturę owocową z ozdobną etykietą i podpisem „od Babci Zosi” przywołującą wspomnienia rodzinnych stron. Zamiast bezimiennej nie kojarzącej się z niczym szczególnym lub co gorsza, czekającej na swoją kolej nie wiadomo od jak dawna (bo brakuje na niej informacji o roku produkcji).

Oprócz przetworów, należy oznaczać także pojemniki z przyprawami, produktami sypkimi (kaszami, makaronami, płatkami) czy suszonymi (grzybami, bakaliami). Można przykleić do nich etykietki lub umieścić w ich pobliżu fragment pierwotnego opakowania (paczki ryżu), na którym widnieje nazwa, skład oraz data ważności.

 


Praktyczne porady

Nawet najpiękniej urządzona spiżarnia szybko przestanie spełniać swoją funkcję, jeżeli nie będą przestrzegane zasady jej odpowiedniego użytkowania. Oto najważniejsze z nich.

  1. Dbaj o prawidłową rotację produktów. Kieruj się nadrzędną zasadą „pierwsze przyszło, pierwsze wyszło”. Najstarsze produkty kładź bliżej brzegu, a nowe – ustawiaj za nimi.
  2. Umieść w spiżarni termometr i co jakiś czas kontroluj temperaturę.
  3. Profilaktycznie zawieś pułapkę na mole spożywcze i innych niechcianych intruzów. Co jakiś czas przeglądnij wszystkie słoiki i pojemniki z żywnością, wyrzuć te, które wydają się podejrzane.
  4. Od czasu do czasu możesz przeprowadzić inwentaryzację wszystkich zapasów.
  5. Jeżeli w spiżarni masz wysokie regały, koniecznie umieść w ich pobliżu rozkładaną drabinkę lub taboret.

 

 

 *

Spodobał Ci się ten artykuł? PRZECZYTAJ pozostałe.  

Zobacz MATERIAŁY DO POBRANIA.