Dobry kieliszek = dobry alkohol

Czy w jednym kieliszku można pić różne trunki? Czy ważny jest jego kształt i na co wpływa? Wiele osób pomyśli, że kieliszek to naczynie jak każde inne i czy wlejemy do niego wino białe czy czerwone, i tak się go napijemy… Tymczasem różnorodność kształtów oraz rozmiarów szkła ma na celu nie komplikacje przy wyborze, ale wydobycie aromatu, a także walorów smakowych konkretnego alkoholu. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po rodzajach kieliszków.

jak dobrać kieliszek do trunku


Kieliszki do wina białego

Posiadają mniejsze i węższe czasze, mają pojemność ok. 300 ml – napełniaj je do połowy. Często czasza ma formę przypominającą tulipan. Kształt kieliszka pozwala utrzymać niską temperaturę trunku oraz wydobyć jego aromat. Zwróć również uwagę, aby nóżka była wysoka i trzymający nie dotykał czaszy: wino jest wtedy ogrzewane, co skutkuje zmianą smaku. Cięższe wina białe należy podać w szerszych kieliszkach – taka budowa wydobywa ich kremowy smak.

kieliszek do wina białego


Kieliszki do wina czerwonego

Mają szersze czasze niż naczynia do wina białego, często również krótsze nóżki. Zwykle mieszczą ok. 600 ml alkoholu i należy napełnić je do 2/3 wysokości. Kieliszki możesz trzymać zarówno za nóżkę, jak i za czaszę. Wina cięższe typu burgund najlepiej podawać w jeszcze większych naczyniach (pojemność takich kieliszków może dochodzić nawet do 1-1,5 l!). Szeroka czasza wpływa na delikatniejszy smak trunku, łagodzi również odczucie uwalniania się alkoholu etylowego popularnie zwane „paleniem w nosie”.

kieliszek do wina czerwonego


Kieliszki do szampana/win musujących

Trunki gazowane pijamy w wysokich i smukłych kieliszkach – budowa zapobiega zbyt szybkiemu ulatywaniu bąbelków. Szkło tego typu ma pojemność 150-200 ml i należy napełniać je do 3/4 wysokości. Szampan oraz wina musujące podawaj zawsze schłodzone – zwróć uwagę, aby kieliszek nie miał krótkiej nóżki, ponieważ dłoń będzie ogrzewać alkohol.

kieliszek do szampana


Kieliszki do piwa (pokale)

Popularny napój możesz pić w kuflu, a także w specjalnym kieliszku: pokalu. Wyposażony został w nóżkę i zwykle ma pojemność odpowiadającą butelce albo puszce, czyli 300-500 ml. Nalewaj do pełna.


Kieliszki do martini i koktajli

Tego typu szkło ma przekrój zbliżony do trójkąta oraz wysoką nóżkę. Mieści 45-115 ml i należy wypełnić je zostawiając niewielką przestrzeń między alkoholem, a brzegiem kieliszka. Można przybrać go owocami albo cukrem.

kieliszek do martini


Kieliszki do koniaków oraz brandy

Przypominają szkło do wina czerwonego – mają pękate czasze o pojemności 100-230 ml oraz nóżkę. Należy wypełnić je ok. 20-40 ml trunku, który powoli uwalnia aromat i można się nim delektować. Kieliszki do koniaku/brandy możesz trzymać całą dłonią – nawet wskazane jest, by alkohol się ogrzał.


Kieliszki do wódki oraz likierów

Tego typu szkło ma najmniejszą pojemność: ok. 30-100 ml (średnio 30 ml dla likierów i 50 ml dla wódki). Należy napełnić je do wysokości 3/4 (likier) i prawie do pełna (wódka). Naczynia znajdziesz w dwóch wariantach: na nóżce lub z grubym dnem, za które należy je trzymać. Warto wspomnieć, że mocne trunki kolorowe powinno podawać się w kieliszkach z nóżką, a wódki czyste w tych bez niej.

kieliszki do wódki


 

Na koniec podsumujmy zalety używania właściwego rodzaju szkła:

• bogaty smak i aromat trunku,
• właściwa temperatura serwowania alkoholu,
• delikatniejszy smak win o złożonym smaku,
• złagodzenie odczucia „palenia w nosie”.

 

# Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj również inne.

# Zobacz materiały do pobrania.