Toster do chleba - który wybrać? - Bazylia.pl

Toster do chleba - który wybrać?

Toster do chleba - który wybrać?

 

Toster to urządzenie, które pozwala przygotować śniadanie zastępujące zwykłe kanapki. W zależności od modelu uzyskasz wypieczone kromki chleba albo pieczywo z dodatkami w środku. Wiemy, że może być Ci trudno zdecydować się na konkretny model, dlatego przygotowaliśmy poradnik, jak wybrać odpowiednie urządzenie. Omówimy w nim cechy dobrego tostera i przedstawimy modele, które sprawdzą się w Twojej kuchni.

Przeczytasz w ok. 5 minut

 

Wybierz swój toster

 

Na co zwrócić uwagę wybierając toster?

 

1. Rodzaj tostera - do wyboru masz klasyczny pionowy, poziomy albo opiekacz.

 

Klasyczny toster posiada pionowe szczeliny, w których umieścisz kromki chleba. Cechuje się:
• niewielkim rozmiarem - bez problemu znajdziesz dla niego miejsce w kuchni,
• łatwością użytkowania - nie posiada skomplikowanych paneli do obsługi,
• bezpieczeństwem - elementy grzewcze znajdują się wewnątrz obudowy,
• wielością modeli - łatwo wybierzesz design pasujący do Twojej kuchni.

 

Toster poziomy - przypomina trochę grill, ponieważ posiada ruszt, na którym układasz kromki chleba. Elementy grzewcze znajdują się pod nim.

Wśród jego zalet znajdują się:
możliwość opiekania chleba z dodatkami (np. serem) na górze - więcej opcji przekąsek niż w klasycznym tosterze,
nieskomplikowany panel - często w formie pokręteł,
• możliwość postawienia na boku, co znacznie ułatwia znalezienie miejsca do przechowywania,
• oryginalny wygląd - pasuje zarówno do kuchni w stylu vintage, jak i nowoczesnych z akcentami z ubiegłego wieku.

 

Opiekacz - toster zamykany - umieszczasz w nim kanapkę z dowolnymi dodatkami, a następnie zamykasz klapę. Dzięki temu przygotujesz apetyczne śniadanie, kolację lub przekąskę.

Opiekacze:
• pozwalają przygotować kanapki na ciepło z wieloma dodatkami - masz nieograniczoną możliwość mieszania ulubionych składników,
• są łatwe do czyszczenia - płytki opiekające są zwykle wykonane z materiałów nieprzywieralnych (w niektórych modelach są również wyjmowane),
łatwo je przechowywać - nadają się do postawienia na boku.

 

 

2. Ilość szczelin

Najpopularniejsze tostery to te, które posiadają 1, 2 lub 4 szczeliny na pieczywo. Aby zdecydować się na konkretną liczbę otworów opiekających, zastanów się, czy z urządzenia będzie korzystać tylko jedna osoba, para czy cała rodzina.

Większa ilość kromek chleba, które tostują się jednocześnie sprawdzi się w gronie kilku osób lub przy takich okazjach, jak np. święta.

 

3. Wielkość urządzenia

Tostery pionowe zajmują mniej miejsca podczas użytkowania niż opiekacze i tostery stawiane poziomo. Urządzenie dopasuj do wolnej przestrzeni, zastanów się też, w jaki sposób oraz gdzie będzie przechowywane.

 

 

4. Moc tostera

Im większa moc tostera, tym szybciej opiecze się chleb czy przygotują chrupiące kanapki. Urządzenia z 1 czy 2 szczelinami mogą mieć mniejszą moc, niż te do przygotowania 4 lub 6 tostów.

Dobry toster powinien charakteryzować się siłą ok. 1000 W, jednak nie musisz od razu skreślać modeli z mocą np. 600 W. Są to urządzenia energooszczędne, ale również wydajne.

 

Wybierz swój toster

 

5. Mechanizm podnoszenia tostów

Tostery tzw. wyskakiwane to modele bardzo praktyczne, ponieważ po zakończeniu opiekania automatycznie podnoszą chleb ze szczelin. Dzięki temu kromki nie przypalają się.

Tostery wyposażone w automatyczny system podnoszenia tostów nie wymagają więc tak dużej kontroli. Sprawdzą się w sytuacjach wymagających zajmowania się kilkoma zadaniami jednocześnie.

W tosterach mechanicznych umieszczona jest specjalna dźwignia, za pomocą której sam kontrolujesz tostowanie. Proces ten wymaga większej uwagi niż w modelach automatycznych.

 

 

6. Materiał obudowy urządzenia

Warto zwrócić uwagę także na obudowę tosterów do chleba. Najczęściej głównym zastosowanym materiałem są: stal nierdzewna, stal węglowa albo tworzywo sztuczne. Materiały te mają swoje zalety i wady.

Plastik może szybciej się zużywać i rysować, a niekiedy odbarwiać się lub pękać. Podczas nagrzewania czasami możesz też poczuć charakterystyczny zapach. Zaletą tworzywa sztucznego jest to, że nadaje się do barwienia na praktycznie dowolny kolor, a urządzenie z plastikową obudową jest lżejsze niż ze stalową.

Z kolei metalowe korpusy są bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia - wolniej się np. rysują. Dobrze znoszą nagrzewanie (ale nadmierne rozgrzanie obudowy może prowadzić też do ewentualnych poparzeń).

Czyszczenie stali nie sprawia większych problemów - możesz użyć agresywniejszych detergentów niż do plastiku, trudniej na takiej powierzchni powstają też plamy.

 

 

7. Funkcje dodatkowe tosterów

Urządzenia do opiekania chleba mogą być również wyposażone w dodatki i poboczne funkcje, które ułatwiają przygotowanie śniadania.

Są to np.:
• regulacja stopnia opiekania,
• funkcja opiekania z jednej strony,
• funkcja opiekania bajgli i bułek (posiadają specjalny ruszt),
• funkcja rozmrażania pieczywa,
• funkcja podgrzewania,
• wysuwana/wyjmowana tacka na okruchy (łatwe czyszczenie),
• funkcja automatycznego wyłączania się (bezpieczeństwo),
• ochrona przed przegrzaniem,
• podświetlenie (oryginalny design),
• zwijacz kabli (łatwe przechowywanie).

 

8. Design

Równie ważny co funkcjonalność jest wygląd tostera. Bardzo często stoi on na blacie kuchennym i może zobaczyć go każda osoba, która Cię odwiedza. Warto zadbać więc, aby urządzenie prezentowało się naprawdę oryginalnie.

Ostatnimi czasy bardzo modne są modele w stylu vintage - nie musisz jednak posiadać kuchni w tym samym wystroju Tostery retro świetnie pasują do minimalistycznych wnętrz - zwykle mają stylizowane elementy, dlatego widać je wyraźnie na tle prostych mebli.

Tostery nowoczesne w oszczędnej stylistyce dobrze wyglądają w każdym wnętrzu, zwłaszcza, że często dobierasz sprzęty AGD o podobnym designie. Minimalistyczna kolorystyka urządzeń nie gryzie się także z barwnymi dodatkami w kuchni np. płytkami lastryko czy wzorzystą podłogą.

 

Wybierz swój toster

 

Tostery do chleba to przydatne urządzenia - pozwalają przygotować chrupiące kromki lub kanapki na ciepło z dodatkami, co może być świetną alternatywą dla tradycyjnych śniadań. Przedstawiliśmy kilka modeli tosterów, które sprawdzą się w każdej kuchni. Do Ciebie należy wybór, który z nich znajdzie się w Twoim domu lub mieszkaniu.

 

Tajemnice zajączka wielkanocnego
28 marca 2025

Tajemnice zajączka wielkanocnego

Jak zając zaczął być łączony ze świętami wielkanocnymi? Gdzie mieszka i czy dzieci piszą do niego listy, tak jak do św. Mikołaja? Jaki związek z popularnym m.in. na Śląsku czy w Wielkopolsce zbieraniem jajek przyniesionych przez zajączka ma Marcin Luther i królowa Wiktoria? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do przeczytania historii o zajączku wielkanocnym.

Wiosenne porządki krok po kroku z marką Oxo
7 marca 2025

Wiosenne porządki krok po kroku z marką Oxo

Wiosna to świetna okazja, aby zacząć większe porządki w domu: mycie, odkurzanie i czyszczenie. Ład we wnętrzu naprawdę poprawia samopoczucie! W wiosennych porządkach z pomocą przyjdą produkty marki Oxo. W poniższym artykule pokażemy Ci jak łatwo, krok po kroku posprzątać wnętrza na wiosnę. Chwyć za szczotkę i sprzątaj razem z nami!

Miłość do detali
28 stycznia 2025

Miłość do detali

Czy czerwone serduszka to wszystko, co można wybrać do dekoracji wnętrz na romantyczne chwile? Zdecydowanie nie! Jeśli szukasz pomysłów na ozdobienie sypialni, salonu lub łazienki nie tylko na walentynki, mamy dla Ciebie kilka porad. Nasze wskazówki sprawdzą się również podczas zwykłych, weekendowych wieczorów ze swoją drugą połówką lub gdy chcesz uczcić ważną datę np. rocznicę ślubu. Zapraszamy do lektury artykułu - pokażemy Ci 4 łatwe sposoby na zbudowanie romantycznego nastroju!