Kilner Inspiruje


Ogród w słoiku 

Kilner® Jar Terrarium

Aby zrobić Ogród w słoiku Kilner potrzebujesz:

- ulubionego słoika Kilner,
- małych kamyków,
- węgla aktywnego,
- gleby doniczkowej,
- piasku,
- wodoodpornych drobiazgów, ozdób,
- małych roślin.

  1. Na dnie słoika umieść warstwę kamieni (ok. 3 cm), dla drenażu.
  2. Następnie ułóż parę warstw węgla aktywnego. Działa jak naturalny filtr: pochłania toksyny, usuwa zanieczyszczenia i zapach zgniłej gleby.
  3. Kolejną warstwę ułóż z gleby doniczkowej. Jeżeli używasz kaktusów lub sukulentów dodaj także piasek lub drobne kamyczki, gdyż te rośliny wymagają dobrze nawodnionej gleby.
   Warstwa gleby powinna zajmować maksymalnie ¼ słoika.
  4. Delikatnie strząśnij zalegającą glebę z korzeni roślin, a następnie zakop je w glebie terrarium, tak aby podstawa rośliny była zaraz pod powierzchnią gleby.
   Uklep glebę wokół każdej rośliny, aby ją ustabilizować na miejscu. Pamiętaj, aby nie przeładować terrarium zbyt gęstą roślinnością.
   Pozostaw miejsce na powietrze, a by przepływało do każdej z roślin.
  5. Czas na dekoracje! Udekoruj powierzchnię mchem, drobnymi skałami, kawałkami kory, kryształami i innymi wodoodpornymi dekoracjami. 
   Ponownie pamiętaj o zostawieniu przestrzeni na cyrkulację powietrza oraz o zachowaniu naturalnego wyglądu.
  6. Gotowy ogród jest samowystarczalny. Należy go sprawdzać raz w tygodniu i natychmiast usuwać martwe liście. 
   Podlewać tylko gdy gleba wyschnie i ma jasnobrązowe zabarwienie. Podlewać oszczędnie, uważając aby nie przesycić gleby.

Wskazówki: 

 • Sukulenty i kaktusy najlepiej czują się w naczyniach o dobrym przepływie powietrza i mniejszej powierzchni glebowej. Wymagają także pełnego promieniowania słonecznego.
 • Tropikalne rośliny, takie jak paprocie i mchy, mogą rosnąć w słabym świetle i najlepiej w słoikach z pokrywami, ponieważ kochają wilgoć. Wymagają też większej ilości miejsca, szybko wzrastają.
 • Rośliny powietrzne (oplątwy) są najbardziej wszechstronne, ponieważ nie wymagają gleby, preferują światło pośrednie, ale mogą również rosnąć w niskiej temperaturze i pełnym słońcem. Są nazywane roślinami   powietrznymi, ponieważ absorbują wilgoć przez ich liście i wymagają tylko mgły lub moczenia co tydzień. Rosną powoli, dzięki czemu można je umieszczać w małych naczyniach.
 • Tworząc słoik z oplątwami należy postępować zgodnie z tymi samymi krokami, chyba że nie używasz gleby lub węgla. Możesz użyć skał jako podstawy, piasku i muszli. Z uwagi na pielęgnację zalecamy wyjęcie roślin ze   słoika i moczenie ich w misce wody destylowanej przez 5 minut przed oddaniem ich do słoika. Pozostaw pokrywkę tak, aby wyschły w ciągu kilku godzin od podlewania, to powstrzyma ich przed gniciem.
 • Ogród w słoiku Kilner® z kaktusami i sukulentami wymagają podlewania raz w miesiącu. Otwierając pokrywkę co wieczór, aby umożliwić korzystny przepływ powietrza.

 

Wybierz swój słoik Kilner


# Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj również inne.

# Zobacz materiały do pobrania.