Urządź kuchnię w stylu retro

Kuchnia urządzona w stylu retro kojarzy się z rodzinną atmosferą zachęcającą do wspólnego gotowania i spędzania razem czasu. Subtelne zestawienie dekoracyjnych elementów przywołuje wspomnienie sielskich lat dzieciństwa np. z wakacji u dziadków na wsi. Ta przytulna atmosfera sprawia, że coraz częściej kuchnie w stylu retro są urządzane również w nowoczesnych mieszkaniach. 

 

Jeżeli lubisz ten styl i chcesz urządzić kuchnię retro w swoim domu, zadbaj, aby znalazły się w nim poniższe elementy.

Cechy charakterystyczne kuchni w stylu retro:

• wzornictwo lat 50. 60. lub 70., art. deco oraz wnętrz pałacowych,  
• drewniane meble: kredens, stół z krzesłami, 
• haftowane motywy np. na ściereczkach i ręcznikach, 
• porcelanowe dzbanki, filiżanki i talerze,
• sztukateria np. na frontach mebli, 
• urządzenia AGD stylizowane na starodawne.  

 

Kolorystyka w stylu retro

Wybierając kolorystykę do swojej kuchni retro, możesz postawić zarówno na jasne pastele, jak i ciemne, wyraziste kolory. Wszystkie będą pasować – paleta barw stylu retro jest bardzo szeroka. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, ponieważ bardzo łatwo przesadzić, wówczas efekt może być przytłaczający. Dlatego w kuchniach o mniejszej powierzchni, lepiej sprawdzą się jasne odcienie. Za to można poszaleć z kolorowymi dodatkami!

  

Naczynia w stylu retro

Mówiąc o naczyniach w stylu retro, najczęściej mamy na myśli wyroby z porcelany, kamionki oraz szkła, czyli materiałów wyrabianych rzemieślniczo od wieków. Możesz wybrać współczesne talerze stylizowane na starodawne, albo pokusić się o odświeżenie autentycznych eksponatów sprzed lat. Taka zastawa „z historią” będzie miała dodatkową wartość kolekcjonerską.

Charakterystyczne dla stylu retro są kolorowe, symetryczne wzory na talerzach, filiżankach i pozostałych elementach kompletu. Często przedstawiają roślinność, kwiaty, owoce, a nierzadko również pejzaże. Gdy sięgniesz po porcelanę z lat 70., wówczas na stole zagoszczą geometryczne kształty i bardziej wyraziste kolory tj. musztardowy, butelkowa zieleń czy bordowy.

 

Ceramika jest niezwykle trwałym materiałem. Dobrze wykonana będzie służyła przez pokolenia. Z tego powodu wielu producentów do dziś korzysta z projektów, które zostały opracowane dziesiątki, a nawet setki lat temu. Przykładem mogą być misy Mason Cash, które nadal są na liście bestsellerów tej brytyjskiej marki, a ich obecny wygląd niewiele różni się od prototypu z 1901 roku.   

 

Akcesoria kuchenne w stylu retro

Współczesne akcesoria kuchenne muszą być nie tylko funkcjonalne, ale powinny być także reprezentatywne. Często ze względu na małe rozmiary kuchni i ograniczoną ilość przestrzeni do przechowywania sprzęty kuchenne stoją „na wierzchu”.  Mając to na uwadze, projektanci dokładają wszelkich starań, aby nowe akcesoria kuchenne były nie tylko użyteczne, ale także dekoracyjne. Wybór produktów stylizowanych na retro jest bardzo duży i stale się powiększa. 

W kuchni w stylu retro nie może zabraknąć akcesoriów, takich jak:

• słoiki do przechowywania: szklane, ceramiczne lub metalowe, we wzorach i kolorach pasujących do aranżacji wnętrza,  
• puszki, słoiki na kawę, herbatę i cukier, 
• drewniane narzędzia (np. łopatki, łyżki, szpatułki), 
• chlebak z drewnianą pokrywą,
• drewniane deski do krojenia i podawania np. przekąsek,
• tradycyjna waga kuchenna ze wskazówką,  
• emaliowany czajnik na kuchenkę, 
• młynek do kawy (najlepiej drewniany z korbką), 
• donice z kamionki z rosnącymi pomidorkami koktajlowymi lub ziołami.
 

 


Małe AGD w stylu retro

W żadnej kuchni nie może zabraknąć artykułów gospodarstwa domowego. To, co bardzo istotne, sprzęty AGD w stylu retro są starodawne tylko z wyglądu. Choć sprawiają wrażenie jakby zostały wyprodukowane dziesiątki lat temu, to „ich wnętrza” odpowiadają najnowszym standardom technologicznym. Przykładem takiego połączenia może być asortyment marki Smeg.

 

Retro dodatki

Kropką nad "i" w wyposażeniu retro kuchni będą tekstylia. Przykryj stół bawełnianym obrusem, na uchwycie piekarnika zawieś wzorzyste ściereczki, a w oknie powieś firanki. Pasujący do nich kolorystycznie fartuszek kuchenny dla Pani Domu sprawi, że nie będzie wątpliwości, kto był inicjatorem takiego wystroju wnętrza.

 

*

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj również inne.

Zobacz materiały do pobrania.