Budziki – 6 propozycji, które Cię obudzą

Ma ponad 2 000 lat i masz go w domu… Mowa o budziku, który znany jest od czasów starożytnych. Ewoluował od form naturalnych (np. piania koguta), poprzez mechaniczne, aż do cyfrowych. Budziki nie tylko są przedmiotami funkcjonalnymi, ale także dekoracyjnymi – podkreślają wystrój sypialni, a często dodają mu charakteru. Przedstawiamy historię i 6 najciekawszych modeli budzików.


oryginalne budziki


ZOBACZ WSZYSTKIE BUDZIKI

 

Po co ludziom budzik?

Ludzie żyjący w XXI w. są przyzwyczajeni do melodyjki, która budzi ich np. do pracy czy szkoły. Najczęściej ustawiają alarm w komórce. Jak jednak radzili sobie rolnicy w X w.? A jak robotnicy w XVII w.?

Okazuje się, że pierwszym budzikiem była natura – wschodzące słońce lub piejący kogut, które informowały, że czas wstać do pracy w polu. Jednak wraz z rozwojem większych ośrodków i miast, ludzie zaczęli potrzebować czegoś, co ich skutecznie obudzi.


Budziki – od zegarów ogniowych do cyfrowych

Okazuje się, że nasi przodkowie byli dość pomysłowi, jeśli chodzi o konstruowanie budzików. Legendy głoszą, że Platon (400 lat p. n. e.!) wymyślił rodzaj zegara, w którym woda wypierała ze zbiornika powietrze, które przechodziło przez gwizdek budząc uczniów na wykłady.

Podobne rozwiązanie stosowano w Chinach – tlące się kadzidełka przepalały nitkę, na której zawieszone były metalowe elementy. Spadając na tacę, robiły hałas budząc śpiących. Wersją europejską tego pomysłu był gwóźdź wbity w palącą się świeczkę.

 

oryginalne budziki

 

Ciekawe rozwiązanie zastosowano w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii: działali tu „knocker-up” – osoby, które o świcie pukały w okna i drzwi domów ogłaszając koniec czasu nocnego odpoczynku.

Wraz z rozwojem przemysłu postawiono na mechaniczną wersję budzików. Opracowano ją w XVIII w. we Francji oraz Niemczech. Pierwsza polska fabryka budzików powstała w 1891 r.
Mechaniczne zegary z alarmem popularne były do połowy wieku XX, potem zastąpiły je budziki elektroniczne.


Mocna szóstka – wybrane budziki

Dziś możesz kupić budzik zarówno mechaniczny, jak i elektroniczny – wybór zależy od Twoich upodobań, przyzwyczajeń, a także od wystroju wnętrz Twojego mieszkania czy domu. Poniżej przedstawiamy 6 propozycji budzików w różnych stylach.


• Budziki mechaniczne w stylu retro


1. Wake Up Nextime

Esencja tego, co nazywamy budzikiem. Zegary z kolekcji Wake Up mają klasyczny kształt: posiadają dwie czasze, w które uderza młoteczek podczas pobudki, nóżki oraz uchwyt do przenoszenia. Dostępne są w metalicznych wersjach kolorystycznych: srebrnej, miedzianej i czarnej.

Budziki Wake Up wyróżnia czytelna tarcza i głośny dźwięk alarmu. Retro design uzupełniają nowsze funkcje: cichy mechanizm, który nie tyka, podświetlenie tarczy oraz możliwość wyłączenia funkcji budzenia. Zegary zasila bateria AA.

 

budziki mechaniczne retro


2. Single Bell Nextime

Budziki z tej kolekcji charakteryzują się wyglądem retro z nowoczesnym akcentem – pojawia się w nich kolor albo na tarczy albo w postaci obudowy. Posiadają czaszę, w którą uderza metalowy element podczas pobudki i wydają klasyczny dźwięk. Budziki Single Bell mają czytelną tarczę z wyraźnymi cyframi i nóżki.

Dzięki cichemu mechanizmowi nie tykają – idealne do sypialni. Zasilane są baterią AA i ustawiane ręcznie (pokrętła z tyłu). Single Bell możesz używać jak zwykłego zegara – funkcja budzika jest wyłączana.

 

 

• Budziki mechaniczne w stylu nowoczesnym


3. Square Alarm Nextime

Nowoczesna wersja budzika to propozycja od Jana des Bouvrie – znanego holenderskiego projektanta przedmiotów użytkowych. Zegary Square Alarm mają oszczędny design i kolorystykę – dostępne w wersji ecru oraz czarnej. Oznaczenia większości godzin zostały zastąpione indeksami.

Budziki wydają charakterystyczny dźwięk podczas pobudki (funkcję budzenia możesz też w ogóle wyłączyć), a cichy mechanizm bez tykania pozwala spokojnie spać. Każdy zegar zasila bateria AA.

 


4. Tempus Philippi

Niewielki okrągły budzik dostępny w srebrnej oraz czarnej wersji kolorystycznej pasuje do wielu wnętrz. Posiada tarczę z eleganckimi cyfrowymi oznaczeniami godzin. Budzik wyposażony jest w przycisk, który po jednokrotnym naciśnięciu włącza 5-minutową drzemkę, a po kolejnym – podświetla tarczę.

Cichy mechanizm, który nie tyka nie zakłóca snu. Funkcję budzenia możesz wyłączyć. Budzik Tempus Philippi zasila bateria paluszek.

 

budziki mechaniczne nowoczesne


• Minimalistyczne budziki elektroniczne


5. Two Philippi

Magiczny budzik niemieckiej marki pokazuje zarówno czas, jak i temperaturę, wilgotność, datę oraz ma funkcję stopera. Składa się z dwóch kostek, które możesz połączyć (wtedy jest zegarem). Budzik Philippi wyróżnia się nowoczesnym designem oraz łatwością użytkowania – funkcje zmieniasz na tylnej ściance. Zasilany baterią AAA.

 

budziki elektroniczne


6. Loud Alarm Nextime

Budzik cyfrowy jest przede wszystkim czytelny i głośny – obudzi największego śpiocha. Na wyświetlaczu LED pojawia się również data oraz temperatura, a godziny mogą być wyświetlane w systemie 12- lub 24-godzinnym.

Minimalistyczny kształt budzika pasuje do wielu wnętrz, a niewielkie wymiary pozwalają szybko znaleźć dla niego miejsce. Loud Alarm zasilany jest kablem USB – nie wymaga kupowania baterii.

 

 

 *

Spodobał Ci się ten artykuł? PRZECZYTAJ pozostałe.  

Zobacz MATERIAŁY DO POBRANIA.