Oświetlenie ogrodu bez prądu - poradnik

Ogród to miejsce, w którym przede wszystkim wypoczywasz. Niekiedy staje się również placem zabaw, jadalnią czy miejscem imprez. Za dnia bez problemu dostrzegasz jego piękno, dlatego zadbaj o to, aby także wieczorem i nocą prezentował się równie efektownie. Pomocne w uzyskaniu takiego efektu będzie oświetlenie ogrodu niewymagające podłączenia do prądu. Jeśli więc nie czujesz się pewnie w tematach kabli, napięcia oraz tranzystorów, zapraszamy do przeczytania krótkiego poradnika o oświetleniu ogrodowym za pomocą lampionów i pochodni.


Oświetlenie ogrodu bez prądu - poradnik


ZOBACZ PROPOZYCJE OŚWIETLENIA DO OGRODU


Funkcje oświetlenia ogrodowego


Światło w ogrodzie pozwala z niego bezpiecznie korzystać nawet po zmroku. Doświetlone chodniki czy ścieżki pomogą w poruszaniu się bez obaw o potknięcia czy zranienia. Taką samą funkcję spełniają np. lampiony ustawione przy schodach. Oświetlony ogród wpływa także na ogólne bezpieczeństwo Twojego domu - światło na posesji nie zachęca do ewentualnych włamań.

Kolejnymi zaletami jasno oświetlonego ogrodu są jego optyczne powiększenie oraz wprowadzenie nastroju, szczególnie gdy zapraszasz do siebie gości na garden party czy grilla. Miło jest usiąść na leżakach lub przy stole, gdy obok znajduje się źródło światła: nie szukasz po omacku talerza czy kieliszka z winem i widzisz swoich rozmówców.

Oświetlenie pełni także funkcję dekoracyjną: wydziela strefy i ładnie kontrastuje z naturalnym mrokiem nocy. Podświetlone rośliny czy elementy wystroju ogrodu stają się dużo bardziej tajemnicze i magiczne, niż za dnia.

Pamiętaj!
Oświetlenia użytkowego np. wokół stołu nie umieszczaj na wprost oczu, aby nie oślepiało.
Rośliny podświetlaj od dołu, od góry albo pod kątem - stworzysz wtedy intrygującą grę światłocienia.

 

Oświetlenie ogrodu bez prądu


Rodzaje oświetlenia ogrodowego bez prądu

Poniżej przedstawiamy propozycje źródeł światła do ogrodu, które nie wymagają podłączenia do prądu.


Lampiony ogrodowe ze świecami

Jednym z najpowszechniejszych rodzajów oświetlenia ogrodowego są lampiony, do których wkłada się świecę. Takie światło jest nastrojowe i naturalne oraz ma kameralny zasięg. Idealnie sprawdzi się w okolicy stołu lub leżaka. Lampiony ze świecami dobrze ustawić także przy wejściu np. z tarasu do domu.

Nie bez znaczenia jest ich piękny wygląd - nowoczesny lub retro, a wybór świecy zapachowej sprawi, że w powietrzu będą unosić się miłe nuty. Konkretne zapachy (m. in. rozmaryn, lawenda, mięta, bazylia) odstraszają również komary.

 

lampiony ogrodowe ze świecą


Lampiony ogrodowe LED

Alternatywą dla powyższej propozycji są lampiony LED - ich użytkowanie nie grozi pożarem, nie straszne im są też podmuchy wiatru. Przytłumione światło jest miękkie, ale dobrze oświetla stół, leżaki czy pufy. Lampiony LED sprawdzą się ustawione wzdłuż ścieżki albo na tarasie.

Zaletą tego rodzaju oświetlenia ogrodu jest również długi czas pracy - możesz z nich korzystać nieprzerwanie przez 6-12 h (świetna opcja np. na wesele w plenerze). Łatwo je przeniesiesz i umieścisz pod rośliną czy dekoracją architektoniczną. Nowoczesne lampiony LED naładujesz za pomocą kabla USB.

 

lampiony ogrodowe led


Pochodnie ogrodowe

Ostatnią propozycję oświetlenia terenów zielonych przygotowaliśmy dla miłośników płomieni… Mowa o pochodniach ogrodowych, które zasila płynne lub żelowe paliwo. Możesz wybrać modele wolnostojące albo klasyczne wbijane w ziemię lub umieszczane w specjalnym wsporniku.

Pochodnie ogrodowe wolnostojące przypominają nowoczesne lampiony, ale ich urok tkwi w otwartym płomieniu. Zasila je płynne lub żelowe paliwo wlewane do pojemnika. Płoną przez 2-3 h. Najładniej prezentują się ustawione na tarasie, schodach albo podestach.

Pochodnie ogrodowe w formie tyczki ze zbiornikiem (przypominające te historyczne) również zasilane są paliwem w płynie lub żelu. Jedno napełnienie wystarcza na 2,5-8 h oświetlania. Pochodnie pięknie wyglądają umieszczone obok oczek wodnych. Najlepszy efekt uzyskasz zestawiając kilka sztuk razem.

 

pochodnie ogrodowe


Bezpieczne użytkowanie pochodni

• Wbrew pozorom pochodnie ogrodowe są bezpieczne w użytkowaniu - możesz z nich korzystać nawet na balkonach, a także gdy pada lekki deszcz.
• Zbiornik z paliwem nie tak łatwo otworzyć - jest to standardowa konstrukcja ograniczająca dostęp np. dzieciom.
• Pochodnie ogrodowe należy gasić we właściwy sposób: nie powinno się zdmuchiwać płomienia - do tego celu służą specjalne przykrywki lub wygaszacze.


Ogród nocą również może być piękny i funkcjonalny - wystarczy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Każda z wymienionych powyżej propozycji pozwoli na swobodne poruszanie się po trawnikach, a także wprowadzi nastrój oraz aurę tajemniczości.

*

 

Spodobał Ci się ten artykuł? PRZECZYTAJ pozostałe. 

Zobacz MATERIAŁY DO POBRANIA.