Pokój dziecka i porządek? Czy to się uda?

Pokój dziecka rzadko wygląda jak z katalogu… Jest miejscem kreatywnej zabawy, która wydaje się nierozerwalnie łączyć z bałaganem. Czy jednak nie ma sposobu zapanowania nad nieporządkiem? Oczywiście jest: oprócz regularności w sprzątaniu warto zaopatrzyć się w produkty, które pomogą utrzymać ład na co dzień. W poniższym artykule przedstawiamy kilka propozycji, które pomogą w okiełznaniu zabawek i innych rzeczy najmłodszych.


Produkty do uporządkowania pokoju dziecka 

 

Dzieci zwykle posiadają sporo zabawek - mało kiedy są minimalistami, a rodzina lubi je rozpieszczać czymś do zabawy. Dlatego w dziecięcych pokojach bardzo często występują one w ilości, nad którą ciężko zapanować.

Kolejnym problemem okazuje się niedobór miejsca - wiele dzieci, szczególnie małych, nie ma swojego pokoju, a bawią się np. w salonie lub sypialni. Wtedy nieporządek w zabawkach staje się tym bardziej widoczny.

W jaki sposób okiełznać rzeczy, aby dzieci miały się czym bawić, a wspólne wnętrza nie tonęły w kolorowych pluszakach?


Pojemniki na zabawki - ułatwiają porządkowanie

 

Rozwiązaniem są specjalnie do tego celu przeznaczone pojemniki na zabawki, które świetnie nadają się do przechowywania misiów, klocków, piłek oraz większych przedmiotów. Nie muszą to być kartonowe pudełka, które dziecko może szybko zniszczyć.

Ciekawym rozwiązaniem są pojemniki w kształcie zwierzątek np. rekina, dinozaura czy jednorożca wykonane ze sztywniejszego materiału przypominającego filc. Mają sporą pojemność i zachęcą dzieci do sprzątania - można bawić się np. w zjadanie zabawek przez rekina.

Pojemniki do pokoju dziecka mają uchwyty do przenoszenia i są stosunkowo lekkie. Właściciel pokoju będzie mógł je transportować z miejsca na miejsce i dowolnie ustawiać. Dodatkowo, gdy dziecko przypadkowo upadnie na taki pojemnik, nie zrobi sobie krzywdy. Materiałowe pojemniki na zabawki podkreślają również wystrój pokoiku malucha.

 

pojemniki na zabawki


Pojemniki na zabawki - zabezpieczają przed zniszczeniem

 

Kolejną propozycją ułatwiającą utrzymanie porządku w zabawkachwielofunkcyjne pojemniki lub skrzynie na zabawki. Wykonano je z odpornego na pęknięcia tworzywa sztucznego, najczęściej wyposażone są też w pokrywki, a niekiedy i kółka. Doskonale nadają się do przechowywania klocków, figurek, małych samochodzików, sukienek dla lalek itp. Mają sztywne ścianki, które chronią zawartość przed uszkodzeniem.

Kolejną cechą przydatną w zachowaniu porządku i oszczędzaniu miejsca jest ich modułowość - pojemniki tego typu możesz postawić jeden na drugim. Warto dopasować je kolorystycznie albo wybrać jednolity wzór, aby całość wystroju wnętrza była spójna.

 

pojemniki na zabawki


Pojemniki na artykuły szkolne - ład i łatwość użytkowania

 

Co zrobić natomiast z zastępami kredek, flamastrów i malowanek? Rzeczy papiernicze najlepiej przechowywać w niewysokich koszykach albo na tackach - dziecko może z nich tworzyć “komódki” (ustawić jedną na drugiej) i tylko wyjmować ulubione kolorowanki.
“Szufladki” warto opisać, aby wiedzieć od razu, co gdzie leży - ten patent sprawdzi się w przypadku umiejących już czytać dzieci, maluchy nieposiadające jeszcze tej umiejętności mogą kierować się np. innymi kolorami frontów.

Produkty piśmiennicze - kredki, flamastry czy długopisy dobrze zaprezentują się w pojemnikach-kubkach (możesz do tego wykorzystać zwykłe ceramiczne kubki do napojów). Łatwo je wyjmować i od razu widać szukany przedmiot.

 

pojemniki na długopisy


Tablice magnetyczne - opanują luźne kartki

 

Kolejnym pomysłem na zachowanie porządku w pokoju jest korzystanie z tablic magnetycznych. Dziecko może do nich przyczepiać luźne kartki np. zdjęcia, swoje rysunki, wiersze czy teksty piosenek.

Innym rozwiązaniem jest przymocowanie za pomocą magnesów kopert do tablicy, z których każda będzie zawierała konkretną grupę np. w jednej rysunki, w drugiej wiersze itp. Wykorzystanie różnych kolorów albo motywów ułatwia identyfikację i stanowi ciekawy akcent dekoracyjny pokoju.

 

tablica do pokoju dziecka


Przestrzeń, w której przebywa dziecko nie musi wyglądać jak po przejściu huraganu. W zachowaniu porządku pomogą odpowiednio przemyślana organizacja i właściwie dobrane produkty. Dzięki nim znika wizualny nieporządek spowodowany dużą ilością przedmiotów “na widoku”. Dzieci mają łatwy dostęp do swoich rzeczy i uczą się, gdzie je odkładać po skończonej zabawie lub nauce.

*

 

Spodobał Ci się ten artykuł? PRZECZYTAJ pozostałe.  

Zobacz MATERIAŁY DO POBRANIA.