Segregowalne, niesegregowalne... Jak właściwie segregować śmieci?

Dlaczego powinieneś segregować śmieci? Jest to proces nie tylko wymagany prawnie. Gdy we właściwy sposób pozbywasz się śmieci, wpływasz na ilość wysypisk śmieci oraz dbasz o planetę. Obecnie na świecie istnieją wysypiska (legalne i nielegalne), które często przekraczają swymi rozmiarami obszar Polski! Pięć naszych krajów zmieściłoby się w Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci… Odpadki to nie tylko problem z ich składowaniem i zanieczyszczeniem środowiska, ale również długim rozkładem poszczególnych materiałów. Dlatego większość krajów dba o to, by ich mieszkańcy segregowali śmieci. Zostają one później złożone w spalarniach lub specjalnych  zakładach, gdzie są poddawane recyklingowi. W krajach azjatyckich przetwarza się nawet olej kuchenny. W nowej japońskiej elektronice można znaleźć elementy z przetworzonych części.

Przeciętny Polak w ciągu roku produkuje ok. 350 kg śmieci. Nadal w wielu miejscach wyrzuca się produkty, które mogłyby być wykorzystane ponownie. Jednak, z roku na rok zwiększa się świadomość znaczenia segregacji śmieci. Przyczyniają się do tego również mody np. zero waste czy circular economy. Coraz większa liczba producentów zastępuje plastikowe opakowania papierowymi lub szklanymi. Blogi oraz strony internetowe z poradami lub przepisami na kosmetyki i detergenty DIY zyskują większą liczbę odwiedzin.

 Segregacja śmieci 2019 

Rewolucja w śmietniku

Według prawa unijnego, do 2020 roku 50% śmieci w gminach państw członkowskich powinno być poddawanych recyklingowi. Polska już poczyniła kroki w tym kierunku – do tej pory segregowaliśmy papier, plastik, metal, szkło, a w domach prywatnych również odpady zielone. Od początku 2019 roku w kolejnych miastach wprowadzana jest 5-cio frakcyjna segregacja śmieci na:

• papier,
• tworzywa sztuczne/metale,
• szkło,
• odpady bio,
• odpady zmieszane.

Zobacz pojemniki do segregacji śmieci.


Segregacja śmieci 2019

Segreguj śmieci jak należy

Każdej frakcji przyporządkowany jest kolor pojemnika lub worka*, dzięki czemu zarówno Ty, jak i wywożący śmieci będziecie wiedzieć, co znajduje się wewnątrz. Podział nie jest jednak tak łatwy – niektóre produkty pasują do dwóch pojemników. Niektóre są problematyczne i nie wiadomo, gdzie je wyrzucić. Dlatego poniżej znajdziesz grafikę, która pomoże Ci zidentyfikować co, gdzie wrzucać. Możesz ją również wydrukować i zrobić małą „ściągę” dla domowników: Segregacja śmieci 2019

* Uwaga! Zorientuj się, jakie zasady segregacji są ustalone dla Twojego miejsca zamieszkania.

Segregacja śmieci 2019

Segregacja i utylizacja odpadów niebezpiecznych

W naszych domach pojawiają się również tzw. odpady niebezpieczne, które należy segregować i utylizować we właściwy sposób. Zapobiega to przedostawaniu się do gleby oraz wód toksycznych substancji, które zagrażają środowisku, zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Co możesz mieć w domu?

• przeterminowane leki i opakowania po nich,
• zużyte strzykawki,
• stary sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. pralkę,
• żarówki oraz świetlówki,
• opakowania aerozoli,
• stare farby, chemikalia, smary, oleje silnikowe,
• baterie i akumulatory,
• termometry rtęciowe.

Takich produktów nie wrzucaj do śmieci komunalnych, tylko odnieś do punktu zbioru. Leki i opakowania po nich możesz oddać do specjalnych pojemników w aptekach. Baterie w supermarketach lub pojemnikach na nie przeznaczonych. Zużyty sprzęt RTV i AGD oddasz w sklepach przy zakupie nowego lub wystawisz podczas zbiórek odpadów wielkogabarytowych. Inne niebezpieczne produkty możesz zawieźć do specjalnych punktów w Twojej miejscowości – Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.


W czym segregować?

Do wyboru masz zarówno kolorowe worki z odpowiednio opisanymi etykietami, jak i również kosze lub pojemniki. Przygotowaliśmy kilka propozycji, dzięki którym zagospodarujesz kuchnię, garaż lub podwórko tak, aby segregacja śmieci była wygodna.

Wszystkie nasze produkty znajdziesz na stronie z ofertą koszów na śmieci.


Segregacja śmieci na świecie

Wiele krajów wprowadza własne zasady segregacji śmieci, często oparte na sprawdzonych rozwiązaniach innych państw, a często innowacyjne. Poniżej krótki przegląd ciekawych reguł z wybranych krajów.

Niemcy

To kraj, na którym wiele państw się wzoruje. Oprócz znanych już podziałów na frakcje, przyjmowanych przez coraz więcej krajów, w Niemczech segreguje się również odzież używaną. W niektórych supermarketach znajdują się specjalne zgniatarki do plastikowych butelek. Nienadające się do przetworzenia śmieci plastikowe spala się w spalarniach, a specjalne filtry wychwytują szkodliwe dla środowiska substancje. Filtry składuje się w nieczynnych sztolniach dawnych kopalni. Niemcy zwracają uwagę na przetwarzanie plastiku – produkuje się z niego przedmioty krótkotrwałego użytku, takie jak. wieszaki na ubrania, doniczki czy wiaderka domowe. Warto dodać, że nie tylko w domach należy oddzielać śmieci: mieszkańcy Niemiec mają zwyczaj umieszczania różnych pojemników także w hotelach, uniwersytetach, a nawet na dworcach.

Szwecja

W tym kraju przede wszystkim ogranicza się produkcję śmieci, a odpady wykorzystuje się ponownie – prawie 96%. Produkuje się z nich również gaz zasilający turbiny, które generują prąd. Dodatkowo, Szwecja importuje odpadki np. z Wielkiej Brytanii, Włoch czy Irlandii. W Szwecji obowiązuje zakaz składowania na wysypiskach odpadów pochodzenia organicznego.

Norwegia

Worki do segregacji dostaje się za darmo – znajdziesz je w sklepach, w miejscach z kontenerami, a czasem nawet w bibliotekach. Do cen większości puszek oraz butelek doliczona jest specjalna opłata – pant. W sklepach znajdują się specjalne maszyny, a za wrzucenie do nich pustych butelek można otrzymać zwrot tej opłaty. Z kolei z opakowań plastikowych produkuje się rury kanalizacyjne. 97,7% energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych oraz wiatrowych, a duża część Europy korzysta właśnie z tych zasobów.

Japonia

W tym azjatyckim kraju coraz większą wagę przywiązuje się do zmniejszenia ilości śmieci i ich segregacji. Niektóre miasta wprowadziły aż 45 kategorii segregacji, a instrukcje z zasadami mają po 30 stron. Japończycy spalają śmieci przerabiając je na energię cieplną oraz prąd. Przetwarza się również zużyty olej kuchenny na biopaliwo zasilające autobusy miejskie. Restauracje, które nie marnują jedzenia otrzymują specjalny certyfikat.

Stany Zjednoczone

Odpady w san Francisco są zawożone do zakładu utylizacyjnego, w którym przerabia się je ma kompost i sprzedaje farmerom.


# Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj również inne.

# Zobacz materiały do pobrania.