Kup Pan PET-a! 11 sposobów jak być bardziej eko

Czy możemy być bardziej ekologiczni pijąc kawę lub relaksując się w blasku świec? Oczywiście! Wprowadzając małe zmiany, co dzień masz wpływ na ograniczenie emisji CO2 i chronisz morskiego żółwia 9 tys. km od Twojego domu. Zaciekawiliśmy Cię? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się co jeszcze robić, aby dbać o stan środowiska nie ruszając się z domu.


jak być bardziej ekologicznym


1. Wybieraj wielorazowe słomki

Czy wiesz, że słomki z plastiku są jednym z najczęściej wyrzucanych śmieci na plażach na całym świecie? Porwane przez wodę, beztrosko pływają w oceanie narażając zwierzęta morskie na śmiertelne zagrożenie (badania podają, że nawet 52% żółwi morskich spożywa plastikowe śmieci).

Tymczasem plastikowe słomki można zastąpić, jeśli więc nie wyobrażasz sobie coli lub drinka bez rurki, wybieraj te wykonane z innego materiału: papieru, bambusa, szkła albo stali nierdzewnej. Wielorazowe słomki można czyścić szczoteczką, myć w zmywarce, a ich żywotność jest o wiele dłuższa niż plastikowych.

słomki wielorazowe


2. Kawę przelej do swojego kubka

Nie od dziś wiadomo, że jednorazowy kubek z kawiarni nie zagości w naszym życiu na długo – bez żalu rozstaniemy się z nim i wyrzucimy do kosza. Tymczasem, możesz przygotować ulubiony napój w domu w kubku termicznym lub wielorazowego użytku.

Takie rozwiązanie ma kilka plusów:
• kubki są przyjazne dla środowiska dlatego, że wiele modeli wykonanych jest z przetworzonych butelek PET, materiałów pochodzenia roślinnego lub odnawialnego bambusa,
• napój zostaje dłużej ciepły (w kubkach termicznych),
• naczynie jest bezpieczniejsze w użytkowaniu (porządniejsza zakrętka, stabilny materiał ścianek),
• możesz z nich skorzystać wielokrotnie w ciągu dnia,
• mają ładny design :)
• przygotowanie kawy w domu jest tańsze niż kupienie jej.
Jeśli jednak nadal chcesz wypić kawę/herbatę z kawiarni, zorientuj się, czy lokal dopuszcza możliwość przyniesienia swojego kubka.

3. Zastąp plastikowe naczynia

Bambus jest rośliną magiczną: to trawa, a nawet taka trochę pszenica (należy do rodziny wiechlinowatych). W Chinach znany jest od 7 tys. lat! Dzięki swoim właściwościom jest chętnie wykorzystywany do tworzenia różnych przedmiotów – m. in. alternatywnych dla plastików. Naczynia bambusowe są trwałe, odporne na pęknięcia i nie chłoną wody – szybko obsychają. Wysokie temperatury nie powodują reakcji pożywienie-naczynie.

Sam surowiec jest przyjazny dla środowiska, przede wszystkim dlatego, że szybko rośnie – do 1 m na dobę! Dodatkowo, jest całkowicie biodegradowalny, a także nie wymaga nawożenia ani opryskiwania. Uprawa bambusa produkuje też więcej tlenu niż drzewa.

4. Zabierz do pracy swoje sztućce

Środowisko naturalne ratują sztućce wielorazowe. Dzięki nim ograniczasz ilość niepotrzebnych śmieci. Dlatego, jeśli w Twoim biurze nie ma dostępnych sztućców, zabieraj swoje. Tak samo możesz postępować w podróży. Sztućce wielorazowe mają kompaktowe wymiary, często są połączone ze sobą i wykonane ze stali nierdzewnej. Jeśli decydujesz się na sztućce plastikowe, upewnij się, że wykonane są z najbezpieczniejszego dla zdrowia tworzywa (typ 5) bez dodatku BPA (bisfenolu A).

owijki na kanapki sztućce wielorazowe

5. Zrezygnuj z folii aluminiowej

Ty lub Twoje dziecko jecie kanapki? Świetnie! To jeden z uniwersalnych rodzajów drugiego śniadania. Nie zawijaj ich jednak w papier śniadaniowy ani folię aluminiową. Materiały te wyrzucisz do śmieci, ale słuch o nich nie zaginie – folia aluminiowa rozkłada się nawet 200 lat! W co więc pakować kanapki?

Fajną alternatywą są owijki wykonane z bezpiecznych materiałów pochodzących z recyklingu. Co ważne, są wielorazowe i można je prać nawet w pralce. Bajeczne kolory sprawią, że papier czy folia wydadzą się tak nudne, że nie będziecie chcieć z nich korzystać.

6. Wybieraj produkty z recyklingu

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że wiele przedmiotów powstało z recyklingu butelek, metalowych puszek czy szkła. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat pochodzenia przedmiotów, które chcesz kupić. Czy wiesz, że z materiału z recyklingowanych butelek PET można szyć odzież? A z bioplastiku wykonuje się kubki lub pojemniki do organizacji i przechowywania – mają nawet kojarzący się z ekologią zielony kolor!

Ciekawostka: „Recykling” znano już w… 1776 r! Przetopiono wtedy posag króla Jerzego III na amunicję.


produkty z bioplastiku


7. Pij lub filtruj kranówkę

Woda w butelkach jest droższa niż by się wydawało… Dodatkowo, plastik z butelek przenika do niej, a następnie do naszych organizmów. Tymczasem, w wielu miastach w Polsce wodę kranową można pić! Jeśli jednak nie lubisz jej smaku, możesz wlewać ją do butelek z filtrem węglowym. Poprawi on smak wody, a także wyłapie chlor czy metale ciężkie. Butelki filtrujące są wykonane z materiałów bez dodatku BPA, a filtr można wykorzystać ponownie np. jako pochłaniacz wilgoci.

8. Kompostuj

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, kompostuj odpadki organiczne. Są to resztki pożywienia, które zwykle wyrzucasz do kosza lub pojemnika BIO. Tymczasem, użyźniają glebę, w której rosną warzywa na grządce lub kwiaty w ogrodzie. Co można kompostować?

TAK! Trawa, liście, obierki, skorupki jajek, torebki z herbatą, filtry papierowe do kawy.

NIE! Mięso, skórki banana i cytrusów, kości, ser żółty, zainfekowane liście.


Segregacja śmieci 2019


9. Segreguj śmieci

Codzienne dbanie o ekologię wspiera również segregacja śmieci. Prawidłowe dzielenie odpadków pozwoli zwiększyć ilość surowców do recyklingu. W domu ustaw kilka koszów lub jeden kilkudzielny, możesz też zaopatrzyć się w zgniatarkę do butelek. Chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo segregować śmieci? Przeczytaj nasz artykuł.

10. Porzuć jednorazówki

Chcesz być bardziej eko? Ogranicz użycie jednorazowych torebek foliowych, ponieważ „żyją” ponad 5x dłużej niż przeciętny człowiek! Zagrażają także morskim zwierzętom, podobnie jak plastikowe słomki. Świetną alternatywą są wielorazowe torby na zakupy albo praktyczne koszyki. Wszystko w nich zmieścisz i łatwiej zapakujesz.

Są także wygodniejsze do transportowania – zarówno w rękach, jak i w samochodzie. Niektóre modele wyłożone są folią termoizolacyjną, która zabezpieczy np. sałatę czy zioła przed zwiędnięciem.

 

11. Zrezygnuj z parafiny

Wiesz, że relaks także może być ekologiczny? Wystarczy zapalić naturalną świeczkę. Być może zaskoczy Cię fakt, że wykonana została z wosku… roślinnego, a dokładniej sojowego.

Dlaczego warto zastąpić nim parafinę?
• Wosk sojowy nie zawiera toksyn i rakotwórczych substancji (toluen i benzen).
• Jest bezpieczny dla alergików oraz dzieci.
• Podczas spalania powstaje 90% mniej sadzy niż przy spalaniu parafiny.
• Wolniej się topi – świeca 2x dłużej się pali.
• Składniki świec nie są testowane na zwierzętach.
• Wosk łatwo usunąć zwykłą wodą z mydłem.

 

świece z wosku sojowego


Jak widzisz, sposobów na bardziej ekologiczne życie jest dużo, a Ty możesz wybrać te, które najbardziej pasują do Twojego stylu życia.

 

# Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj również inne.

# Zobacz materiały do pobrania.