Uwaga!

Zamówienia złożone w dniach 23-28.04 zaczniemy realizować od 29.04. Przepraszamy za niedogodności.

Zobacz NOWY ADRES ZWROTÓW i ODBIORÓW OSOBISTYCH.

7 produktów (nie tylko) dla wegetarian

Wegetarianizm to niezwykle urozmaicony sposób odżywiania się. Okazuje się, że wraz z usunięciem kilku składników z diety otwiera się możliwość nieograniczonego eksperymentowania w kuchni! Spaghetti z cukinii zamiast konwencjonalnego makaronu? Grillowane szaszłyki warzywne? A na deser batoniki musli home made? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie produkty sprawdzą się w kuchni (nie tylko) wegetarianina. Na końcu tekstu znajdziesz e-book z wege-przepisami do pobrania.

kuchnia wegetariańska

1. Grill elektryczny

Urządzenie, które grilluje i to w dodatku w pomieszczeniu! Czyż jest coś wspanialszego dla miłośników szaszłyków, bakłażana lub tofu? Grille elektryczne posiadają płyty (gładkie lub żłobkowane), które szybko się nagrzewają, a podczas smażenia nie powstaje dym. Nadają się do użytku również na balkonie albo tarasie. Urządzenie do grillowania w domu świetnie sprawdzi się do obróbki warzyw, serów, tofu czy owoców. Jest alternatywą dla piekarnika i możesz przy nim spędzić równie miłe chwile w gronie przyjaciół, co na tradycyjnych grillach.

Nasza rada: Jeśli obawiasz się czyszczenia grillów stołowych, rozwiewamy wątpliwości: płyty są zdejmowane i można myć je w zmywarce!

grill stołowy grill elektryczny

2. Parowar

Dzięki gotowaniu na parze warzywa zatrzymują mnóstwo witamin oraz minerałów. Gotować tym sposobem możesz również ryby np. łososia, a nawet jajka (wbij je na talerzyk ustawiony w środku wkładu). Na parze ugotujesz nawet szybciej niż w wodzie! Parowniki są również doskonałym narzędziem dla osób na diecie, ponieważ pozwalają na przygotowanie lekkostrawnych potraw.

Nasza rada: Jak przechowywać parownik? Wkłady możesz włożyć do większych garnków, a koszyki umieścić na nich jak pokrywki.

parowniki do gotowani na parze

3. Blender

W kuchni wegetarianina nie może zabraknąć blendera. Za pomocą tego popularnego urządzenia wyczarujesz energetyzujące smoothie lub pożywny koktajl. Poradzi sobie z pomidorami na sos, a nawet zmiele orzeszki ziemne na domowe masło. Blendery nowej generacji wyposażone są w funkcję kruszenia lodu oraz dodatkowe butelki, dzięki którym odżywcze smoothie zabierzesz do pracy. Możesz wybrać urządzenie ręczne albo kielichowe – wybór zależy od Twoich upodobań i czy będziesz przygotowywać głównie koktajle czy np. zupy-krem.

Ciekawostka: Pierwszy blender skonstruował w 1922 roku Stephen J. Poplawski – Amerykanin polskiego pochodzenia.

blender ręczny blender kielichowy

4. Siekacz do warzyw

Wege to najczęściej roślinne jedzenie. Aby przygotować sałatkę, musisz pokroić warzywa, co trwa jakiś czas. Siekacz elektryczny powstał, aby przyspieszyć proces rozdrabniania: wystarczy wrzucić do niego większe kawałki warzyw, a urządzenie drobno je posieka. Sprawdzi się także do rozdrabniania orzechów lub twardych serów. Odbywa się to nie tylko szybko, ale również bezpiecznie – nie skaleczysz się oraz nie nabrudzisz – warzywa gromadzą się w pojemniczku, który wystarczy wyjąć.

siekacz do warzyw

5. Krajalnica spiralna

To urządzenie powinno znaleźć się w każdej kuchni. Przygotujesz z jego pomocą „makaron” z warzyw i owoców. Możesz wybierać pomiędzy spaghetti, linguine albo tagliatelle, które są alternatywą dla mącznych makaronów. A jak oryginalnie się prezentują! Najlepszymi warzywami do przygotowania takiego makaronu są cukinia, ogórki czy marchew. Mają mało kalorii, a uzupełnią naszą dietę w dodatkową porcję warzyw. Krajalnica spiralna sprawdzi się również do przygotowania oryginalnej sałatki albo deseru.

krajalnica spiralna

6. Urządzenie do suszenia

Suszenie to znany od wieków sposób konserwacji żywności, który wraca do łask w nowoczesnym XXI w. Żywność tak przygotowana dłużej się trzyma, jest łatwa do transportowania np. do pracy lub szkoły. Doskonale nadaje się jako alternatywa słodkich przekąsek! Co możesz suszyć? Grzyby, owoce, warzywa, a dzięki dołączeniu silikonowych foremek, w urządzeniu możesz przygotować domowe batoniki musli. Rewelacyjne do podgryzania w czasie oglądania seriali i do zabrania na trening.

Ciekawostka: Słowo musli pochodzi z języka niemieckiego. Jest zdrobnieniem wyrazu Mues, czyli "mus, papka". Nazwę nadał szwajcarski lekarz Maximilian Bircher-Bennner wymyślonemu przez siebie śniadaniu. W języku polskim funkcjonują trzy poprawne formy: musli, muesli lub müsli.

gorfownica urządzenie do suszenia

7. Gofrownica

Tylko ludzie o silnej woli potrafią oprzeć się gofrom z bitą śmietaną i owocami – tak przecież smakują wakacje! Ta słodka przyjemność nie jest jednak dostępna na co dzień… Chyba, że posiadasz w domu gofrownicę. Dzięki temu urządzeniu możesz przygotować pyszne gofry w zdrowszej wersji: dodając mniej (lub wcale) cukru albo zastępując mleko krowie roślinnym. Nie przepadasz za słodyczami? Gofry wytrawne na pewno Ci posmakują.

Ciekawostka: Jak podają legendy, gofry jadano już w X wieku. Oficjalnie, pierwsze wafle zostały przygotowane w XVIII w. dla… biskupa, a świat podbiły w 1958 r. po belgijskich targach Expo.

*

Wymienione urządzenia przydadzą się do przygotowania pysznych potraw wegetariańskich. Jeśli wydaje Ci się, że takie dania są trudne do przyrządzenia, pobierz nasz e-book i spróbuj swoich sił w wege-gotowaniu!

e-book z przepisami na śniadania


# Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj również inne.

# Zobacz materiały do pobrania.